TREN
TREN
Menü Simge
BELEDİYE AKADEMİSİ

Ülkemiz belediyelerine yönelik sistematik bir bakış açısı ve disiplini ile tüm belediyelerimize ücretsiz eğitim hizmetleri sunan Belediye Akademisi, her yıl başta belediye başkanları olmak üzere belediye meclis üyeleri, belediye idari ve teknik düzey yöneticileri ile çalışanlarına yönelik olarak teorik ve uygulamalı eğitim hizmetleri düzenlemektedir.

 

Faaliyetlerini eğitim ihtiyaç analizi saha araştırma sonuçlarına göre planlayan Belediye Akademisi, her yıl ortalama 50.000 belediye personelini teorik ve uygulamalı eğitimlerle buluşturmaktadır.  Yerel yönetimler alanına özgü birçok kongre, sempozyum ve çalıştaya ev sahipliği yapan akademide, alanında uzman eğitmen ve akademisyenler görev almaktadır.

 

Akademinin temel amacı, belediyelerimize profesyonel eğitim hizmetini doğru eğitim yöntemiyle sunmak ve hizmet kapasitelerinin geliştirilmesine destek olmaktır.

 

Ana hizmet, mevzuat ve vizyon eğitim kategorisinde toplam 218 farklı ders içeriği ile belediye hizmetlerinde vatandaş odaklı hizmet sunumu konusunda daima belediyelerimize öncülük etmektedir.

 

Ulusal ve uluslararası meslek standartları konusunda her geçen gün kendini yenileyen Belediye Akademisi; teknik ve mesleki eğitim standartlarının ve yeterliliklerin geliştirilmesi, uygulanması ve bunlara ilişkin akreditasyon için çalışmalarına da hızla devam etmektedir. Akademi, sunduğu hizmet kategorileri düzeyinde ülkemizin yerel yönetimler alanında ilk ve tek akredite eğitim kurumu olma gayretini de sürdürmektedir.

 

Uzaktan eğitim alanında yürütülen araştırma ve projeler neticesinde 2017 yılı içerisinde fizibilite çalışmaları tamamlanan “Belediye Akademisi Uzaktan Eğitim Merkezi” yerelde ilk ve tek olma özelliğini taşımaktadır. “Bırakın, eğitim size gelsin” sloganı ile de, ülkemizin dört bir köşesine canlı yayın eğitim hizmeti sunma noktasında büyük başarılar elde etmiştir.

BELEDİYE AKADEMİSİ EĞİTİM YERLEŞKESİ

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ülkemiz ve bölge ülke belediyelerine hizmet etmek amacıyla Ankara Keçiören sınırları içerisinde 120 dönümlük bir arazi üzerinde kurulması planlanan bir eğitim kampüsü projesidir. 

 

Ülkemiz yerel yönetimlerine nitelikli eğitim altyapısı sunması planlanan projenin 1. Etap Eğitim ve konaklama tesislerinin projeleri tamamlanmış olup, 2. Etap Uygulamalı Eğitim Alanları projeleri devam etmektedir.

 

"Belediye Akademisi Yerleşkesi" yakın bir zamanda uluslararası geçerliliği akredite edilmiş eğitimler ile belediye hizmetlerinin geliştirilmesi noktasında çözümler sunacaktır. 

 

Akademi yerleşkesi, yurtiçi ve yurtdışından gelen yerel yöneticilere örnek olması amacıyla, çevreci yeşil bina ve erişilebilirlik standartlarında tasarlanmış olup; yerleşke içerisinde, güneş panellerinden elektrik üretimi, kojenerasyon sistemi, yağmur suyu hasadı, gri su arıtımı gibi enerji verimli uygulamalar planlanmıştır.

 

Yerleşkenin tasarım mimarisi ve çevre dostu uygulamaları İle bir bütünlük sunması, katılımcılar için eğitimin sadece müfredat ile sınırlı olmadığını da kanıtlar nitelikte olacaktır.

 

Yerleşke içerisinde yer alan konferans salonları, farklı alanlara göre ayrılmış eğitim sınıfları, proje sınıfları, kütüphane, bilişim sınıfı, spor salonu gibi yaşam alanları belediye eğitim faaliyetlerini güçlendiren unsurlar olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Belediye Akademisi Yerleşkesi" tamamlandığında gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından gelen yerel yöneticilere örnek mimarisi ile belediye hizmetleri için bir eğitim ve araştırma merkezi olarak hizmet vermeye başlayacaktır.